Używamy cookies i podobnych technologii w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że ciasteczka będą umieszczane w Twoim urządzeniu elektronicznym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

 

Pomorze znane i nieznane

Wyszukaj w serwisie
 
 
 
 Parki krajobrazowe


Plaża w Mechelinkach (Nadmorski Park Krajobrazowy)
Fot. Jarosław Czochański

Na obszarze województwa zlokalizowanych jest obecnie 9 parków krajobrazowych o powierzchni ogółem 167 856,20 ha (nie licząc powierzchni wód Zatoki Puckiej włączonej do Nadmorskiego Parku Krajobrazowego, stanowiącej 11 352 ha).

Całkowicie w granicach województwa położonych jest 7 parków: Nadmorski, Trójmiejski, Dolina Słupi, Kaszubski, Mierzeja Wiślana, Wdzydzki i Zaborski. Dwa parki krajobrazowe tylko częściowo leżą na obszarze województwa, posiadając w nim łączną powierzchnię 13 964,2 ha - na granicy z województwem kujawsko-pomorskim położony jest Tucholski Park Krajobrazowy, zaś na granicy z województwem warmińsko-mazurskim Park Krajobrazowy Pojezierza Iławskiego.

Park krajobrazowy obejmuje obszar chroniony ze względu na wartości przyrodnicze, historyczne i kulturowe oraz walory krajobrazowe, a celem ich utworzenia są: zachowanie i popularyzacja tych wartości w warunkach racjonalnego gospodarowania i zrównoważonego rozwoju.

Grunty rolne, leśne i inne nieruchomości znajdujące się w granicach parku krajobrazowego są wykorzystywane gospodarczo. Wokół parku krajobrazowego może być utworzona otulina zabezpieczająca park przed szkodliwym oddziaływaniem czynników zewnętrznych.
W parku krajobrazowym można kontynuować działalność gospodarczą, z pewnymi ograniczeniami, np. nie przewiduje się wznoszenia nowych obiektów budowlanych (z wyjątkiem potrzebnych miejscowej ludności). Park taki ma służyć rekreacji krajoznawczej, to znaczy turystyce niepobytowej, wypoczynkowi, a także edukacji.

Utworzenie parku krajobrazowego następuje w drodze rozporządzenia wojewody po uzgodnieniu z zainteresowanymi organami samorządu terytorialnego. Rozporządzenie to określa nazwę parku, obszar, ogólne zasady zagospodarownia i wykorzystania oraz odpowiednie zakazy i nakazy. Dyrektora parku (lub zespołu parków) powołuje i odwołuje wojewoda. Dla parku sporządza się plan ochrony zatwierdzony przez wojewodę w drodze rozporządzenia. W lasach państwowych, znajdujących się w granicach parku, zadania w zakresie ochrony przyrody wykonuje nadleśniczy uwzględniając plan ochrony parku.

Kaszubski Park Krajobrazowy


Nadmorski Park Krajobrazowy


Park Krajobrazowy Mierzeja Wiślana


Park Krajobrazowy Dolina Słupi


Park Krajobrazowy Pojezierza Iławskiego


Trójmiejski Park Krajobrazowy


Tucholski Park Krajobrazowy


Wdzydzki Park Krajobrazowy


Zaborski Park Krajobrazowy

Publikujący: Ludmiła Jezierska, data publikacji: 2011.04.28 10:04