Używamy cookies i podobnych technologii w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że ciasteczka będą umieszczane w Twoim urządzeniu elektronicznym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

 

Kultura

Wyszukaj w serwisie
 
 
 
 
 
Wrota Pomorza 
 
Kultura 
 
Instytucje kultury 
 
Muzea 
 
Zobacz więcej

Muzeum Zamkowe w Malborku

Muzeum Zamkowe
ul. Starościńska 1
82-200 Malbork
tel. 55 647 08 00 (02)
faks 55 647 08 03
 
Kasy biletowe:
tel. 55 647 09 78
faks 55 647 09 76, 0 55 647 09 77
kasa@zamek.malbork.pl
 
Godziny otwarcia i szczegółowy cennik: zobacz tutaj
 
Zamek w Malborku. Fot. T.Konopacki
Fot. Tomasz Konopacki
 
W skład muzeum wchodzi również Muzeum w Kwidzynie Oddział Muzeum Zamkowego w Malborku

W pierwszej połowie XIII wieku, na tereny położone nad środkowym biegiem Nogatu dotarły pierwsze misje chrystianizacyjne Zakonu Niemieckiego, zwanego także krzyżackim. Na początku lat 80. tego stulecia rozpoczęto budowę zamku zwanego przez braci zakonnych Grodem Marii (niem. Marienburg).
 
W ciągu niespełna trzydziestu lat powstał czworoboczny dom konwentualny z kaplicą, kapitularzem, dormitorium, refektarzem, wewnętrznym dziedzińcem i podzamczem od strony północnej. Z naroża południowo-zachodniego poprowadzono długi i wysoki ganek do Gdaniska - wieży ustępowej i jednocześnie obronnej.

14 września 1309 roku wielki mistrz Zakonu Siegfried von Feuchtwangen przeniósł do Malborka swój urząd. Zamek awansował do roli stolicy jednego z najpotężniejszych państw na południowym wybrzeżu Bałtyku.
 
Muzeum Zamkowe powstało 1 stycznia 1961 roku. W grudniu 1997 roku zespół zamkowy wpisany został na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO.

Oblężenie zamku, fot. źródło: www.zamek.malbork.pl 
Od kilku lat na zamku organizowana jest jedna z największych w Europie historycznych imprez plenerowych odbywających się cyklicznie - Oblężenie Malborka. Przybywa na nie ponad 100 tys. widzów.

To ogromne historyczne widowisko łączy w sobie elementy masowej rozrywki i edukacji, prezentując poważne treści w obrazowy i przystępny sposób, przybliżając widzom historię, kulturę obyczajowość i rzemiosło średniowiecza.

Kuchnia, fot. źródło: www.zamek.malbork.pl
Broń, fot. źródło: www.zamek.malbork.pl
Infirmeria, fot. źródło: www.zamek.malbork.pl
Źródło: www.zamek.malbork.pl
Oprac. Iwona Naliwajek


Publikujący: Aneta Konopacka, data publikacji: 2012.05.31 15:41


Zobacz również 
Zamek w Malborku
 
2013.06.21
czytaj więcej ...
 
Galeria zamków krzyżackich na Pomorzu
2011.04.19
czytaj więcej ...