Aktualności z regionu

Wyszukaj w serwisie
 
 
 
 
 
Wrota Pomorza 
 
Aktualności z regionu 
 
Aktualności 2012


Zagłosuj na najpiękniejszy krajobraz PomorzaMarszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk i Radio Gdańsk zapraszają do udziału w plebiscycie Najpiękniejsze Krajobrazy Pomorza. Wybrano 20 miejsc. Głosujący zadecydują, które krajobrazy na Pomorzu są najpiękniejsze.


Najpiękniejsze Krajobrazy PomorzaUdział w plebiscycie to wysłanie SMS-a pod nr 72051. Należy wpisać: krajobraz. i po kropce numer wybranego krajobrazu (koszt SMS-a: 2,46 zł z VAT).

Uczestnicy głosowania wezmą udział w konkursie, który odbędzie się 23 kwietnia 2012 r. Na szczęśliwców czekają nagrody.

Krajobrazy, które otrzymają najwięcej głosów, znajdą się w przewodniku „Smaki Pomorza 2012”, który Radio Gdańsk wyda na przełomie maja i czerwca 2012 r.

Wybierz i głosuj:

Dolina Słupi                                   SMS: krajobraz.1
Dolina Słupi, fot. Park Krajobrazowy Dolina Słupi
Rzeka Słupia stanowi oś parku krajobrazowego o tej samej nazwie. Oprócz niej, ten wyjątkowy krajobraz kształtują mniejsze cieki wodne, rozległe lasy, kilka jezior, a także charakterystyczne zabytki hydrotechniczne – elektrownie wodne. Elektrowniom towarzyszą kanały, jazy, sztolnie, syfony, rurociągi, a także budynki mieszkalne. Te zróżnicowane walory przyrodnicze i inżynieryjne stwarzają doskonałe możliwości do organizowania różnych form wypoczynku. Nic zatem zaskakującego w tym, że Dolinę Słupi przecinają liczne szlaki piesze, rowerowe i rzecz jasna – szlak kajakowy.

Gniew – zamek i miasto             SMS: krajobraz.2
Gniew - zamek i miasto,. Fot. UMiG Gniew
Średniowieczne miasto, leżące na rozległym wzniesieniu oblanym wodami Wisły i Wierzycy, słynie z krzyżackiego zamku wzniesionego w XIV w. Twierdza była domem komturów krzyżackich, a później starostów. Zafascynowanym historią zamku polecamy przyjrzeć się również jego urokliwemu otoczeniu. Jadąc drogą krajową nr 1, można z perspektywy rozległej doliny rzecznej obserwować malowniczą panoramę miasta, zwieńczoną majestatycznymi bryłami zamku oraz gotyckiego kościoła pw. św. Mikołaja.

Jezioro Gardno i góra Rowokół   SMS: krajobraz.3
Jezioro Gardno, fot. Jarosław Czochański
Oba te elementy składają się na niezwykłą, niemal mistyczną scenerię. Nad rozległymi wodami jeziora rozpościera się widok na jedno z najwyższych wzniesień na Kaszubach – 115 m n.p.m. Specyficzny mikroklimat sprawia, że podnóże góry często jest spowite mgłą. Pierwsze ślady ludzkiej działalności w tym rejonie pochodzą z IX w., kiedy to pradawni Słowińcy oddawali cześć bóstwu ognia. Rowokół przez setki lat służył również jako punkt orientacyjny dla wędrowców i marynarzy.

Jezioro Wdzydzkie                       SMS: krajobraz.4
Jezioro Wdzydzkie, fot. arch. WPK Jeziora Wdzydzkie
Położone w północnej części Borów Tucholskich, na terenie Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego, nazywane jest także Morzem Kaszubskim. Przybrało kształt krzyża, którego ramiona tworzą położone w polodowcowych rynnach jeziora: Radolne, Jelenie, Gołuń i Wdzydze. Na jeziorze jest kilka wysp, z których jedna – Ostrów Wielki – jest zamieszkana. W pobliżu znajduje się pierwsze na ziemiach polskich muzeum na świeżym powietrzu – Kaszubski Park Etnograficzny we Wdzydzach Kiszewskich.

Kalwaria Wejherowska               SMS: krajobraz.5
Kalwaria Wejherowska, fot. Anna Golędzinowska
Kalwarię, zwaną Kaszubską Jerozolimą, tworzy 26 barokowych kapliczek, malowniczo wpisanych we wzgórza morenowe. Sanktuarium ufundował w XVII wieku Jakub Wejher, wojewoda malborski. Kalwaria Wejherowska to perła architektury sakralnej i jedno z najstarszych sanktuariów Męki Pańskiej w Polsce. Jej lokalizacja nie jest przypadkowa. Ukształtowanie terenu pozwala znaleźć symboliczne odniesienia do Jerozolimy: wzgórzom nadano biblijne nazwy (Góra Oliwna, Syjon, Golgota), tak jak w Jerozolimie, płynie tędy rzeka Cedron (niegdyś Biała).

Klif Orłowski                                  SMS:krajobraz.6
Klif Orłowski, fot. Michał Bieliński
Stromy brzeg morski Kępy Redłowskiej w Gdyni stanowi jeden z najbardziej charakterystycznych fragmentów linii brzegowej w Trójmieście. Ten odcinek wybrzeża ma długość ok. 650 m. Wzdłuż klifu wiedzie nadmorska trasa spacerowa do Sopotu. Idąc szczytem skarpy, można zobaczyć panoramę mierzei helskiej, portu w Gdyni oraz bulwaru Nadmorskiego i plaży. Klif stanowi także nie lada gratkę dla miłośników geologii i botaniki – ze względu na specyficzne warunki naturalne będące efektem żywiołowej walki morza z lądem.

Kraina w Kratę                              SMS: krajobraz.7
Kraina w Kratę, fot. Michał Bieliński
W XVIII i XIX wieku dominującym elementem pomorskiego krajobrazu było budownictwo szkieletowe. Wznoszono konstrukcje budynków z drewna, wstawiano w nie tyczki, owijano je powrósłami ze słomy i oblepiano gliną. Gliniane powierzchnie bielono wapnem, a drewniane belki smarowano smołą. Tak powstawały zarówno chałupy mieszkalne z zabudowaniami gospodarczymi, jak i kuźnie, szkoły, kościoły i dwory. Konstrukcje szkieletowe zachowały się w wielu gminach nadmorskich (Darłowo, Sławno, Malechowo, Postomino, Ustka, Słupsk, Kobylnica, Smołdzino, Wicko), zwanych dzisiaj Krainą w Kratę.

                                                         Zobacz więcej 
Krynica Morska                            SMS:krajobraz.8
Krynica, fot UMWP
To niewielkie miasto jest usytuowane na Mierzei Wiślanej, między otwartym Bałtykiem i Zalewem Wiślanym; od północy spotyka się z Zatoką Gdańską. Na tej niewielkiej przestrzeni można odnaleźć relikty wsi rybackiej oraz przedwojennego kurortu. Krajobraz miasta w znacznym stopniu kształtuje również rozległe pasmo leśne i plaże. Wybierając się do Krynicy, warto wspiąć się na Wielbłądzi Garb. To najwyższe wzniesienie na Mierzei Wiślanej (48,5 m n.p.m) i najwyższa stała wydma w Europie, z której roztacza się wspaniały widok na wody Bałtyku, Zalew Wiślany oraz Wysoczyznę  Elbląską.

                                                        Zobacz więcej
Malbork – zamek nad Nogatem     SMS: krajobraz.9
Malbork - zamek nad Nogatem, fot. UMWP
Zespół zamku krzyżackiego w Malborku jest największym gotyckim obiektem ceglanym. Historia i walory architektoniczne czynią go również jednym z najważniejszych zabytków kontynentu. Ta gigantyczna twierdza składa się z trzech zasadniczych części: zamku niskiego, średniego i wysokiego. Całość góruje nad krajobrazem Żuław i miasta. Najokazalej malborski zamek prezentuje się od strony rzeki Nogat, gdzie czerwień cegły odcina się od błękitu wody...

Mierzeja Helska                            SMS: krajobraz.10
Mierzeja Helska, fot. Ryszard Pajda
Charakterystyczna kosa, zwana zwyczajowo Półwyspem Helskim, jest jednym z najlepiej rozpoznawalnych fragmentów konturu mapy Polski. Mierzeja jest równie niepowtarzalna z perspektywy człowieka. Specyficzne warunki naturalne oraz ukształtowane na ich podstawie wsie rybackie wraz z opływającymi półwysep wodami Bałtyku i poruszającymi się po nich różnobarwnymi łodziami, stanowią jedyny w swoim rodzaju widok.

Muzeum Tradycji Szlachty Polskiej w Waplewie Wielkim                     SMS: krajobraz.11
Muzeum Tradycji Szlachty Polskiej w Waplewie Wlk. Fot. Ludmiła Bierawska
Wieś Waplewo Wielkie leży na ziemi sztumskiej, wśród morenowych wzniesień Pojezierza Iławskiego. Dwór hrabiów Ogończyk-Sierakowskich, wraz z pozostałościami zabudowań gospodarczych, parkiem i pobliską rodową kaplicą grobową, stanowi pamiątkę po ważnym ośrodku polskości. Gościnny dom w Waplewie odwiedzali wielcy polscy działacze, politycy i artyści. Od kilku lat ten wyjątkowy zespół parkowo-pałacowy odzyskuje swoją świetność.

Odry – pomorskie Stonehenge    SMS: krajobraz.12
Odry, fot. Arkadiusz Bujak
Mała wieś położona nad Wdą w powiecie chojnickim słynie z największego w Polsce i drugiego w Europie (po Stonehenge) skupiska kamiennych kręgów i kurhanów, objętego rezerwatem przyrody Kręgi Kamienne. Na jego terenie znajdują się pozostałości cmentarzyska Gotów i Gepidów z początków naszej ery. Przybysze zatrzymali się na Pomorzu podczas wielkiej wędrówki ze Skandynawii nad Morze Czarne. Ślady ich kultury można oglądać w muzeach w Odrach i Chojnicach.

Opływ Motławy                            SMS: krajobraz.13
Opływ Motławy, fot. Michał Bieliński
Wody opływu wraz z przyległym wieńcem bastionów stanowią atrakcyjną przestrzeń rekreacji, chętnie wykorzystywaną przez pieszych, rowerzystów i kajakarzy. Nie dziwi to, jeśli wziąć pod uwagę, że z wody można obserwować zarówno panoramę zabytkowego śródmieścia Gdańska, jak i żuławski widnokrąg. Warto przypomnieć, że ten pochodzący z XVII w., niezwykły geometryczny układ hydrotechniczny, został zaprojektowany jako budowla obronna.

Panorama Pucka                          SMS: krajobraz.14
Panorama Pucka, UM Puck 
Puck leży u ujścia rzeki Putnicy do Zatoki Puckiej, w północno-wschodniej części Kępy Puckiej. Panorama portu jachtowego i górującego nad nim miasta jest jednym z najatrakcyjniejszych widoków, jakie można napotkać, jadąc z Mierzei Helskiej w stronę Trójmiasta. Miasto równie malowniczo prezentuje się z wód Zatoki Puckiej, o czym mogą przekonać się żeglarze odwiedzający ten akwen.

                                                        Zobacz więcej 
Jar Raduni                                     SMS: krajobraz.15
Jar Raduni, fot. Marta Koperska-Kośmicka
Głębokość jaru wynosi 40-50 m, natomiast jego długość to ok. 6 km. Sama rzeka mknie tutaj z prędkością górskiego potoku. Liczne głazy na dnie doliny, gałęzie wystające znad wody,  specyficzna roślinność wodna i strome zbocza sprawiają, że krajobraz jest tu typowo górski. To również doskonałe środowisko dla  licznych gatunków roślin górskich i podgórskich. Odnotowano ponad 500 gatunków roślin naczyniowych, w tym wiele chronionych i zagrożonych. Ponadto, rezerwat jest ostoją ptactwa i płazów typowych dla zbiorowisk górskich.

Ruchome wydmy                         SMS: krajobraz.16
Ruchome wydmy, fot. Jarosław Czochański
Wzniesienia w Słowińskim Parku Narodowym, zajmujące środkową część Mierzei Łebskiej, przesuwają się z prędkością od 2 do 10 m w ciągu roku. Piasek przesypuje się już przy prędkości wiatru 5 m/sek. Najwyższa ruchoma wydma to Łącka Góra (42 m). Prowadzi przez nią szlak o długości ok. 7 km, rozpoczynający się w Rąbce. Jego pokonanie daje namiastkę tego, co spotyka pustynną karawanę. Ze szczytu Łąckiej Góry roztacza się widok wydmy i majaczącą w oddali sylwetkę latarni w Czołpinie, Rowokół – świętą górę Słowińców i taflę Łebska – trzeciego co do wielkości jeziora w Polsce.

Stocznia Gdańska i pomnik Poległych Stoczniowców                          SMS: krajobraz.17
Stocznia Gdańsk, fot. Barbara Bałka
Stocznia Gdańska i pomnik Poległych Stoczniowców wraz elementami kontrastującymi – charakterystycznym żółtym mostem, masywnymi budowlami i strzelistymi wieżami gotyckich kościołów – tworzą jedyną w swoim rodzaju panoramę miejską. XX-wieczne stoczniowe dźwigi, choć nie stanowią przecież wartości artystycznej, stały się tak rozpoznawalne, że podjęto działania na rzecz uznania ich za zabytek. Obecnie w tym złożonym z wielu form i znaczeń krajobrazie powstaje nowa wartość – gmach Europejskiego Centrum Solidarności, który ma odzwierciedlać tożsamość Stoczni Gdańskiej, jednocześnie odpowiadając potrzebom współczesności.

                                                        Zobacz więcej 
Tczew nadwiślański                     SMS: krajobraz.18
Tczew nadwiślański. Fot. UMWP
Obserwujący Tczew z przeciwległej strony Wisły mogą podziwiać wyjątkową panoramę miasta, kształtowaną przez wieki. Gród wieńczą wieże gotyckich kościołów pw. Podwyższenia Krzyża Świętego oraz św. Stanisława Kostki. Poniżej układają się rzędy ceglanych kamienic z końca XIX i początku XX w. Widać też jeden z najznamienitszych na świecie zabytków inżynieryjnych – most przez Wisłę z charakterystycznymi neogotyckimi wieżami. Przestrzeń zaś pomiędzy mostem a miastem wypełnia najnowszy element – bulwar Nadwiślański wraz przystanią.

Ustkagdzie Słupia spotyka się z Bałtykiem                       SMS: krajobraz.19
Ustka - gdzie Słupia styka się z Bałtykiem, fot. Anna Golędzinowska
Historia miasta sięga średniowiecza i jest związana głównie z funkcją portową. Obecnie Ustka kojarzona jest przede wszystkim z popularnym kurortem. Na krajobraz miasta składa się wyjątkowe połączenie obiektów portowych, skupionych wokół ujścia Słupi, skoncentrowanych po wschodniej stronie miasta dawnej wsi rybackiej, okazałego kompleksu uzdrowiskowego z parkiem oraz rozległych plaż. 

Wsie żuławskie                           SMS: krajobraz.20
Wsie żuławskie, fot. Michał Bieliński
W deltowym krajobrazie Żuław Wiślanych zwracają uwagę malownicze wioski, z których wiele ma rodowód średniowieczny. Mimo globalnych mód dotyczących architektury oraz znacznej degradacji wielonarodowego dziedzictwa tych ziem, wsie żuławskie zachowały elementy, które nie pozwalają ich pomylić z żadnym innym miejscem na ziemi. Wśród cech charakterystycznych można wymienić geometryczny układ kanałów odwadniających, szpalery wierzb, domy podcieniowe i kościółki o konstrukcji szkieletowej czy zwarte zagrody typu olęderskiego.Więcej informacji: www.radiogdansk.pl
Opr. BMG


Zobacz również 
Tajemnice lasu sfotografowane
Jeśli na krajoznawcze wędrówki zawsze zabierasz aparat fotograficzny, ten konkurs jest dla Ciebie. Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Gdańsku, Nadleśnictwo Kolbudy oraz Okręg Gdański Związku Polskich Artystów Fotografików czekają na prace ukazujące piękno lasów Pomorza, bogactwo i różnorodność leśnych krajobrazów.
2012.03.01
czytaj więcej ...


Publikujący: Bożena Micun-Gusman, data publikacji: 2012.03.22 14:06